انسان خردمند

امتیاز بده

امتیاز : 5

اولی امتیاز را شما بدهید

اشتراک گذاری این پیشنهاد

انسان خردمند

شاید یکی از معروف ترین کتاب هایی که در این چند سال در دنیا و علی الخصوص در ایران به چاپ رسید کتاب “انسان خردمند” اثر یووال نوح هراری نویسنده اسرائیلی بوده است. کتابی که توسط نشر نو در ایران به چاپ رسید اما طبق خبر ها پس از مدتی نشر و فروش آن ممنوع اعلام شد.خیلی سریع این کتاب میان مردم جای خودش را باز کرد،ویترین کتاب فروشی های انقلاب و بعد از آن کتاب فروش هایی که در پیاده رو بساط می کردند حالا این کتاب را در مرکز خود قرار می دادند.

برای همین این هفته به سراغ کتاب انسان خردمند رفتیم. این کتاب به آن دسته کتاب هایی که با سرعتی آهسته و متنی ملایم حرف های خود را بیان می کنند متفاوت است. برای همین است که بسیاری در همان ابتدای کتاب مخالفت با آن را شروع می کنند و برخی نیز نخوانده تمام حرف هایش را قبول می کنند. حقیقت این است که این کتاب با تکیه بر انتخاب طبیعی نوشته شده است. موضوعی که در جهان طرفداران و مخالفان زیادی دارد و مردم را می توان در باور به این نظریه به دو دسته تقسیم کرد. جنجال اول این کتاب همین است که با قبول انتخاب طبیعی شروع می کند که همین مسئله بسیاری از مردم را به مخالفت با این کتاب وا می دارد. حرف هایی که هراری در این کتاب می زند از دیدگاه بسیاری از پژوهشگران در این حوزه ها و دانشگاهیان، مورد استقبال واقع نشده است. بسیاری معتقد اند که حرف هایی هراری سخن تازه ای نیست و برخی از آن ها هم می گویند پژوهش هایی که هراری بر آن استناد کرده است آنچنان پژوهش های قدرتمندی نیستند و نوشته های این کتاب را از نظر جایگاه علمی زیر سوال می برند. اما این کتاب از سوی عموم جامعه به شدت مورد استقبال واقع شد. به بسیاری از زبان ها ترجمه شد و در بسیاری از کشور ها نیز پر فروش بود.

از روزگارانی که هنوز انسان نیستیم، تا روز هایی که دیگر انسان نخواهیم بود، این کتاب در مورد این دوران صحبت می کند. از دورانی که انان خردمند امروزی شکل نگرفته بود و تا آینده ای که شاید دیگر شبیه به انسان های امروزی نباشیم. نبحث برانگیزی های این کتاب در واقع بیشتر شبیه یک سوزن است که به دانسته های فعلی زده می شود. برای مثال در روزگارانی که انسان مدرن خود را باهوش تر و توانا تر از اجداد هزاران سال پیش خود می داند و انقلاب کشاوری را دستاوردی بزرگ برای خود می شمارد، صحبت های هراری که این انقلاب کشاورزی را به نحوی یک نقطه تاریک و آغاز گر بسیاری از سختی های دنیای امروزی می داند واقعا می تواند توجه همگان را جلب کند. کتاب پر است از این گونه نظریات و همین گونه نظریات است که برای عموم جامعه تازگی دارد

در مورد این کتاب واقعا باید محتاطانه صحبت کرد. مشترک نیز نه از تمام گفته های این کتاب حمایت می کند و نه آن هارا زیر سوال می برد . اما واقعیت این است که این کتاب بسیار موفق عمل کرد و حالا همه حرف آن را می زنند. بسیاری از کتاب ها شاید تصور اینگونه استقبالی را نمی کنند. اما دلیلی که خواندن این کتاب را پیشنهاد می کنیم، به مطالب آن نیست ، در واقع خواندن نظریاتی شبیه به آنچه در این کتاب آمده است، صرف نظر از میزان اعتبار آن ها، ذهن مارا می تواند کمی باز تر کند. این کتاب یک ضربه است که شمارا تکان می دهد و این تکان دادن است که اهمیت داد.

پیشنهاد می کنیم که این کتاب را بخوانید، صرف نظر از محتوای آن و عقاید نویسنده و خواننده، خواندن کتاب هایی با این سبک ذهن مارا می تواند تقویت کند که به موضوعات بدون عینک باورها و دانسته های خودمان نگاه کنیم.

این کتاب را می توانید در بسیاری از کتاب فروشی ها پیدا کنید، از دستفروش های میدان انقلاب تا وبسایت های آنلاین. همچنین پادکست ناوکست نیز بر اساس این کتاب ساخته شده است که برای علاقه مندان به پادکست و این کتاب، این پادکست زیبا پپیشنهاد می شود

امتیاز بده

امتیاز : ۵

اولی امتیاز را شما بدهید

فهرست