امتیاز بده

امتیاز : 5

اولی امتیاز را شما بدهید

اشتراک گذاری این پیشنهاد

صفر به یک

صفر به یک.

پیشنهادی برای همه صفر ها.

شاید تا چندین سال پیش اگر در مورد استارتاپ ها می خواستید با کسی صحبت کنید، ابتدا می بایست خود کلمه استارتاپ را هم توضیح دهید. حتی واژه های نظیر کارآفرینی و کسب و کار به معنای امروزی شان هم شاید تا چند سال پیش بدین شکل فراگیر نشده بود. اما در همین یکی دو دهه ی اخیر که اینترنت رشد بسیار چشمگیری را تجربه کرد و کسب و کار های اینترنتی بسیاری به وجود آمدند. کم کم کلمه ی استارتاپ نیز به جمع واژه های پر کاربرد اضافه گردید.

ما که تا همین دو دهه قبل شاید بیشترین تصورمان از کار،پذیرفته شدن در آزمون های استخدامی و کارمندی در شرکت های بزرگ بود. در این سال ها به قدری تغییر کردیم که گاهی با جمله هایی مثل هر ایرانی یک استارتاپ و هر ایرانی یک کارآفرین شوخی هایی نیز می کردیم. در میان همه ی این بحث ها باید خوشنود بود که حالا هزاران نفر به جای این که منتظر خبر و نتیجه های استخدام باشند. توانسته اند برای خودشان کسب و کاری را شروع کنند و افراد دیگری را نیز همراه خود کنند. برخی از این افراد هم چنان به موفقیت های بزرگی دست پیدا کردند که هر کسی که آرزوی ستاره شدن را داشته باشد حالا می خواهد در میان مدیران ارشد حضور پیدا کند.

همراه با رشد فضای کارآفرینی و استارتاپی،کتاب های بسیاری نیز نوشته،ترجمه و منتشر شدند. مطالعه کتاب جای خود را به خوبی در میان این فضا باز کرد به گونه ای که حالا کتاب های پرفروش را که جستجو کنید همیشه تعدادی از کتاب های حوزه کارآفرینی را مشاهده می کنید. یکی از کتاب هایی که در این سال های اخیر بسیار محبوب شد و بسیاری از شناخته شدگان دنیای کارآفرینی آن را توصیه کرده اند کتاب “صفر به یک” نوشته ی پیتر تیل است.

اگر سودای کارآفرین شدن در سر دارید،خواندن این کتاب می تواند دید شما را بهبود ببخشد و اگر هم آنقدر مشتاق دنیای کارآفرینی نیستید.بسیاری از نکته های این کتاب می تواند شمارا به عنوان یک شخص ارتقا دهد. مشترک این هفته این کتاب را به شما پیشنهاد می دهد.

برای این کتاب بهتر است با معرفی نویسنده این کتاب شروع کنیم.

تصور دنیای امروز بدون فیسبوک و پی پال سخت است(حداقل برای خارجی ها که هم به پی پال دسترسی دارند و هم برای رفتن به فیسبوک نیازی به فیلتر شکن ندارند). پی پال یکی از جذاب ترین اتفاقات دنیای وب بود که حضور آن  و تاثیر آن تجارت الکترونیک را برای ما انسان ها فراهم کرد و فیسبوک که حالا بیش از دو میلیارد کاربر دارد.

اگر تصور دنیا بدون فیسبوک و پی پال سخت است، تصور فیسبوک و پی پال هم بدون پیتر تیل ۵۲ ساله سخت است. کسی که در ۳۲ سالگی اش پی پال را خلق کرد و در ۳۷ سالگی اش، اولین سرمایه گذار فیسبوک بود و حدود در درصد فیسبوک را خرید.

حالا احتمالا درک بهتری نسبت کتاب خواهید داشت، این روز ها که کتاب های بسیاری در زمینه کسب و کار نوشته می شود که نویسنده های گم نامی دارند و حتی اگر نامدار باشند نامشان بیشتر به خاطر کتابشان شنیده شده است تا کسب و کار و یا فعالیتشان. این کتاب حرف های شخصی است که در جوانی اش در میان جریانات دنیای استارتاپی بوده است.

باید بدانید که این کتاب را خود پیتر تیل ننوشته است. در واقع در سال ۲۰۱۲ وقتی در دانشگاه استنفورد کلاسی با عنوان استارتاپ، برای تغییر نگرش دانشجویان نسبت به راه های پیش رویشان، داشت،این مطالب را گفته و مطالب بعد ها توسط شخصی دیگر جمع آوری و سپس به همکاری هر دو این مجموعه مطالب با عنوان صفر به یک به عنوان یک کتاب منتشر می شود.

احتمالا حالا متوجه شده ایم که چیزی که قرار است بخوانیم،در واقع یک کلاس در دانشگاه استنقورد است و که یکی از تاثیرگذارترین شخصیت های دنیای کارآفرینی مدرس آن است.

داستان صفر به یک چیست؟

استارتاپ ها با واژه ی نو آوری همراه هستند، در واقع هر موقع صحبت از استارتاپ ها می شود، در واقع صحبت از یک فناوری جدید یا یک محصول یا سرویس جدید است. خلق یک چیز نو و جدید است که در مفهوم استارتاپ ها اهمیت دارد.

خلق کردن فرایندی است که از “هیچ” باید چیزی به وجود آید و وقتی آن چیز پا به عرصه ی وجود گذاشت، دیگر باید رشد کند. نویسنده کتاب فرایند خلق را فرایندی می داند که شمارا از صفر به یک می رساند. استارتاپ ها دقیقا با این ماهیت رفتن از صفر به یک همراه هستند در حالی که بسیاری از افراد وقتی رشد این استارتاپ ها را می بینند حس می کنند هدف رسیدن به n(عدد بزرگ)  است. اما پیتر تیل این فرایند را به دو بخش حرکت از صفر به یک و حرکت در مرحله ی دیگر از یک به n  است.

نویسنده در فصل های مختلف این کتاب در مورد این فرایند حرکت از صفر به یک یعنی فرایند خلق صحبت می کند. فرایندی که اگر بتوانید در آن موفق باشید دستاوردی بزرگ را برای خود ساخته اید. این چیزی است که علاقه مندان به استارتاپ ها در آرزوی آن است.

همه ی ما در دورانی هستیم که سرعت تغییرات بسیار بسیار بیشتر از گذشته است. در این دوران است که اتفاقات جدید رخ می دهند،محصولات نو خلق می شوند و زندگی مارا تغییر می دهند. چه یک کارآفرین باشید و به رویاهای خودتان فکر می کنید. چه به عنوان یک انسان در دنیایی که هر روز با نوآوری های جدید همراه می شود، خواندن کتاب صفر به یک می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

این کتاب را به پیشنهاد مشترک بخوانید.

امتیاز بده

امتیاز : ۵

اولی امتیاز را شما بدهید

فهرست