امتیاز بده

امتیاز : 5

اولی امتیاز را شما بدهید

اشتراک گذاری این پیشنهاد

نفرین شده

پادکست “ری را” با وجود عمر کمی که دارد شاید یکی از قوی ترین پادکست های فارسی باشد. اولین اپیزود آن در اول سال ۹۹ منتشر شد و با این وجود پختگی و کیفیت در تمام هفت اپیزودی که تا به اینجای کار از آن منتشر شده است احساس می شود.

در میان پادکست های فارسی، در زمینه شعر و ادبیات پادکست های قوی ای حضور دارند. شاید نام پادکست فردوسی خوانی و مولانا خوانی را همه پادکست دوستان شنیده باشند. اما در این میان، جای خالی پادکستی در مورد شعر معاصر فارسی احساس می شد. جایی که حالا پادکست ” ری را” به خوبی جای خودش را آنجا محکم کرده است.

ری را در هر اپیزود در مورد یک شعر معاصر و شاعر آن و ویژگی های شعر و حال و هوای زمانه آن شاعر صحبت می کند. و باید گفت به خوبی این کار را انجام می دهد.

تا به اینجای کار در پادکست ری را در مورد آثاری از دهخدا، لاهوتی،نیما، توللی،ابتهاج و هوشنگ ایرانی خوانده و بررسی شده اند. در قسمت هفتم این پادکست، سامان جواهریان به سراغ “نصرت رحمانی” می رود.

نصرت رحمانی اصلا به شهرت بقیه شعرای معاصر نیست و بسیار کمتر از آن شنیده ایم. شاعری که وقتی شعر معاصر رونق گرفته بود. “الکش را آویخته بود”.

نصرت رحمانی چیزی است که ما شاید واقعا امروز هم نیاز داریم. کسی که بی پروا جامعه ی ایران را در نوشته ها و شعر هایش به تصویر می کشد.در حالی که بقیه در حال ساخت فضایی دل پسند برای اشعار خود هستند، او حقایقی دیگر را به تصویر می کشید.

اپیزود نفرین شده به خوبی شمارا با نصرت رحمانی آشنا می کند. شاید خواندن آثار او بدون شناخت خود واقعی نصرت رحمانی کمی خیانت باشد. شاید بسیاری از افراد با خواندن آثار او واکنشی منفی از خود بروز دهند. اما حقیقت این است که اشعار او اینگونه نیست، بلکه جامعه ی دوران او اینگونه بوده است و رحمانی می خواست بی پرده همان هارا بگوید.
پیشنهاد می کنم با گوش دادن به این اپیزود، با نصرت رحمانی آشنا شوید. شخصی که بیش از هر کس دیگری وقتی داشتم این اپیزود را گوش می دادم و بیشتر با او آشنا می شدم، با او همزاد پنداری کردم.

شنیدن این اپیزود تقریبا کوتاه(تقریبا ۲۰ دقیقه ای) برای ما واجب باشد، برای ماهایی که جامعه بی امید امروزمان بی شباهت به دنیای نصرت رحمانی نیست.

امتیاز بده

امتیاز : ۵

اولی امتیاز را شما بدهید

فهرست