امتیاز بده

امتیاز : 2

اولی امتیاز را شما بدهید

اشتراک گذاری این پیشنهاد

پیگیر اخبار نباشید

با توجه به اسم کتاب موضوعش که واضحه. من خودم به شخصه آدمی بودم که خیلی پیگیر اخبار نبودم ولی یه وقتایی از دنبال نکردن یه سری جنبش ها احساس عذاب وجدان می گرفتم. یا مثلا فکر میکردم این که به اخبار توجه کمی نشون میدم شاید نشان از کم بودن انسانیت و این حرفاست.

ولی تو این کتاب با دلایل قانع کننده میگه که اخبار آثار خیلی مخربی رو زندگیمون میذاره. که یه سری از دلایل جالبشو اینجا به صورت خلاصه مینویسم براتون:
-اخبار همواره به یک مقدار ثابت منتشر میشه. (مثلا نیم ساعت ، یا یک صفحه ی روزنامه) و فرقی نمیکنه اون روز واقعا پر حادثه بوده یا نه.
– اخبار درک اشتباهی از خطرات داره و فقط دنبال جذب مخاطبه. مثلا وقتی یه پل فرو میریه اخبار روی صدماتی که به افراد حاضر در صحنه وارد شده می پردازه. ولی در اصل باید به سازنده ی پل و این که چه اشتباهی باعث این ریزش شده بپردازه.
-اخبار معمولا پر از اتفاقات منفیه که اضطراب ، وحشت‌زدگی و پرخاش رو توی ما افزایش میده و این حس ها در نهایت بر سلامت جسمی و روانی ما تاثیر میذاره.
-اخبار ساختار مغز را تغغیر میدهد. سلول های مغزی انسان با توجه به نوع استفاده ای که ازش میشه توی یه فعالیت خاص قوی تر و در بقیه موارد ضعیف میشه. وقتی زیاد اخبار رو دنبال میکنیم در یک زمان کوتاه حجم زیادی از اطلاعات وارد ذهنمون میشه و به مرور زمان ذهنمون قدرت تمرکز روی یک موضوع یکسان برای مدت طولانی رو از دست میده.
-اخبار شهرت کاذب ایجاد میکند. سلبریتی ها و افرادی که کار خاصی نکردن از طریق اخبار معروف میشن و همه میشناسنشون؛ در حالی که مثلا دونالد هندرسون که سرپرست تیمی از سازمان جهانی بهداشت بود و تونست آبله رو ریشه کن کنه ناشناس می مونه.
– اخبار ما را منفعل می‌کند. داستان قشنگی برای این قسمت بیان میکنه: دو دسته موش هستن که بشون شک الکتریکی وارد میشه. یک دسته با چرخوندن چرخ می تونن شک رو قطع کنن ولی دسته دوم با چرخوندن چرخ نمی تونن تغییری ایجاد کنن. دسته دوم کم کم منفعل و خجالتی میشن و حتی میل جنسیشون هم از دست میدن.
-اخبار به ما توهم همدلی میدهد.دغدغه ی حقیقی مستلزم عمله و ما با پست گذاشتن در مورد قربانیان یه حادثه کمکی بشون نکردیم. ما با پیگیری این اخبار فقط یه امتیاز به رسانه‌ی گردآورنده‌ی اون خبر دادیم، نه به خود آسیب دیدگان.
-اخبار آرامش ذهن ما را نابود میکند و این خیلی واضحه.

این ها فقط یه تعداد محدود از دلایل عنوان شده در کتاب بود. کتاب ۳۵ فصل داره و توی هر فصلش خیلی روشن و واضح در مورد این دلایل توضیح داده . طوری که بعد از خوندن این کتاب می تونید با خیال راحت از همه‌ی کانال های خبریتون لفت بدید و با خیال‌راحت تری به زندگیتون برسید.

امتیاز بده

امتیاز : ۲

اولی امتیاز را شما بدهید

فهرست