امتیاز بده

امتیاز : 5

اولی امتیاز را شما بدهید

اشتراک گذاری این پیشنهاد

کتاب واقعیت

جهان بسیار پیشرفته تر از آن است که فکر می کنید.
اگر بخواهیم هدف هانس روزلینگ،نویسنده کتاب”واقعیت؛ ده دلیل اینکه چرا درباره جهان اشتباه فکر می کنیم” را در یک عبارت خلاصه کنیم همان عبارت بالا می شود.
حتی قبل از بحران کرونا که این روز ها با آن دست و پنجه نرم می کنیم هم اگر نگاهی به اخبار ها بی اندازید، بیشترین چیزهایی که می شنوید جنگ،کشتار،خشکسالی،حوادث طبیعی و بیماری های جدید و … بوده است و همیشه دنیایی رو به زوال را مشاهده می کنیم. حتی می توانیم ساعت ها در مورد این دنیا و بدی هایش با اعداد و ارقام صحبت کنیم، از تلفات جنگ ها و قربانیان روزانه گرسنگی بگوییم و هزاران جمله دیگر که نشان می دهد دنیای ما آنقدر که باید خوب نیست،اما اتفاقا دنیای ما شاید به همان اندازه که باید خوب باشد خوب هست.

این کتاب با تعدادی سوال چهار کزینه ای در مورد دنیای ما شروع می شود. سوالاتی که با پاسخ دادن به آن ها متوجه ناآگاهی خود نسبت به دنیا می شویم. نویسنده با طرح این سوال ها در ابتدای کتاب به خوبی از مقاومت احتمالی ما در برابر ایده ها و حرف های کتاب می کاهد.
این روز ها شاید همه ی ما بار ها به آمار مربوط به کرونا را بارها چک کرده ایم، آیا نحوه ی ارائه این اطلاعات در برداشت ما از این اطلاعات چه تاثیری دارد؟ آیا صرفا دیدن تعداد مبتلایان یا موارد جدید برای بررسی این بیماری کافی است؟ از دید هانس روزلینگ که پزشک سازمان سلامت جهانی بوده است و با بیماری های شناخته شده و ناشناخته بسیاری مواجهه داشته است نگاه کردن به اعداد و ارقام هم باید از اصولی پیروی کند تا بتواند واقعیت را بهتر نشان دهد.

این کتاب در فصل های جداگانه در مورد ده دلیل صحبت می کند که باعث می شود ما چنین درک نادرسی از جهان پیدا کنیم . شناخت نادرست دنیا بیشتر از هرچیزی که فکر می کنید بر روی زندگی ما تاثیر منفی می گذارد. پس باید مراقب اطلاعات غلطی که در ذهن داریم باشیم .

 

 

 

امتیاز بده

امتیاز : ۵

اولی امتیاز را شما بدهید

فهرست