۲۰۲۰ The Social Dilemma

پیشنهاد شده توسط:

من در مورد شما دو چیز رو می دونم.
اول این که شما الان به اینترنت متصل هستید، دوم این که یا از طریق گوگل، یا از طریق شبکه های اجتماعی به این صفحه رسیدید.
در حال حاضر، زندگی ما و اینترنت به قدری در هم تنیده شده اند، که احتمالا نم یتوانید تصور کنید اگر همین الان به ناگهان تنها گوگل از بین برود، ادامه زندگی برای ما چگونه خواهد شد. این در هم تنیدگی مارا به موجوداتی تبدیل کرده است که حالا دسترسی به اینترنت یکی از نیاز های ضروری ما شده است. اینترنت دنیای مارا به یک دهکده کوچک تبدیل کرد، مارا به هم نزدیک کرد و شکل جدیدی از روابط انسانی را برای ما ساخت. می توان گوگل و شبکه های اجتماعی فیسبوک، تویتر و اینستاگرام را سردمداران دنیای اینترنت نامید، بزرگترین شرکت های جهان که محصولی به جز “ما” برای فروش ندارند.
دنیایی که در حال حاضر قادر به دیدن آن هستیم تنها یک روی سکه است، روی دیگر سکه فعلا بر ما پوشیده است. این دنیای زیبای شبکه های اجتماعی و راحتی ای که گوگل برای ما ساخته است به آن زیبایی ای که تصور می شود نیستند. این چیزی است که مستند The Social Dilemma، یا معضل اجتماعی، که در حدود یک ماه پیش منتشر گردید به آن می پردازد. مستندی ۹۴ دقیقه ای که دیدن آن برای همه ما که در هفته حداقل چندین ساعت را در شبکه های اجتماعی می گذرانیم واجب است.
این مستند در مورد نحوه استفاده این غول های دنیای اینترنت از اطلاعات شخصی ما به کمک کلان داده و داده کاوی و استفاده از آن ها برای تبلیغات و ایجاد تغییرات در زندگی ما صحبت می کند. شاید حرف های این مستند چندان جدید نباشد، اگر کمی آشنایی فنی با کلان داده(big data) داشته باشید، تقریبا می دانید که اوضاع از چه قرار است. این مستند را می توان تقریبا مشابه مستند The Great Hack دانست که روایت رسوایی کمبریج آنالتیکا بود. اما علاوه بر بررسی میزان قدرت شبکه های اجتماعی، به بررسی معضلات روانی و انسانی آن نیز می پردازد.
نکات مثبت این مستند، حضور شخصیت ها و مدیران سابق و رده بالا در همین شرکت ها است، کسانی که در به وجود آمدن این غول ها ایفای نقش کرده اند اما حالا راهی دیگر برای خود انتخاب کرده اند.
نکته دوم، همراهی این فیلم مستند با داستانی از یک خانواده و وقایعی است که برای آن ها رخ می دهد که به صورت ملموس تر و عینی تر منظور را به مخاطب می رساند.
هرچند این گونه مستند از شروع تا دقایق پایانی به صورت یک جانبه علیه این تکنولوژی ها سخن می گوید و روایتی یک جانبه است، اما در انتها همه ی حاضران خود را خوشبین و امیدوار می دانند که بالاخره اصلاحات لازم می تواند شکل بگیرد و قدرت شبکه های احتماعی را محدود و آن هارا از یک تهدید خطرناک برای دنیا،خانواده، صلح، دموکراسی و … به یک پلتفرم دوست داشتنی برای ارتباط برقرار کردن با یک دیگر تبدیل کند.
دیدن این فیلم مستند برای ما ها که با شبکه های اجتماعی پیوند خورده ایم بسیار می تواند مفید باشد. برای آن هایی که هیچ اطلاعی از پشت صحنه ی شبکه های اجتماعی ندارند، می تواند آن هارا آگاه تر کند و برای آن هایی که می دانند چه خبر است، اما عمق آن را متوجه نمی شوند می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.
پی نوشت: در ارتباط با گیر افتادن در دادم شبکه های اجتماعی، کتاب قلاب، اثر نیر ایال می تونه به خوبی به شما درک سو استفاده از کاربر رو بده، در این کتاب نویسنده به بیان روش هایی برای ایجاد وبسایت هایی که کاربر رو به خودشون وابسته کنه م یپردازه که خوندنش رو توصیه می کنم

مستند the social dilemma
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست