چگونه سریعتر بخوانیم؟

چگونه سریع تری بخوانیم

چگونه سریع تر بخوانیم

چگونه سریع تر بخوانیم؟ شاید این یکی از مهارت های اصلی ای باشد که باید آن را در خود تقویت کنیم.خواندن یک کتاب زمان نبست به دیدن یک فیلم یا شنیدن یک پادکست یا کار های متداول روزمره دارد. به همین خاطر بسیاری از افراد کتاب خواندن با با دلایلی مثل”زمان کافی برای کتاب خواندن ندارم” آن را یا به تعویق می اندازند، یا کاملا رها می کنند. کتاب خواندن شاید یکی از معدود کار هایی باشد که تقریبا اکثر مردم جهان نمی توانند در مورد آن نکته ای منفی بیاورند، آن دسته افرادی هم که می خواند نکته ای منفی در مورد کتاب خواندن بیاورند، بیشتر احساسی یا با استدلال های غیر منطقی این کار را انجام می دهند. و تقریبا امروزه یکی از پسندیده ترین کار ها کتاب خواندن است. اما با این وجود بسیاری از افراد این کار مهم را رها می کنند و یا بسیاری هم نمی توانند کتاب بخوانند.دلایل مختلفی برای عدم اشتیاق به کتاب خواندن وجود دارد. یکی از این دلایل سرعت پایین خواندن کتاب است. در این مقاله به صورت ساده راهکار هایی را بیان می کنیم که سرعت خواندن شما را افزایش می دهد.

شما به طور متوسط یک صفحه کتاب را در چند دقیقه می خوانید؟ اگر بتوانید یک صفحه کتاب را در ۵ دقیقه بخوانید، احتمالا برای خواندن یک کتاب ۵۰۰ صفحه ای نیاز به حدود ۴۰ ساعت زمان دارید. اما اگر بتوانید این زمان را به ۳ دقیقه برسانید به ۲۵ ساعت زمان نیاز دارید. این تنها یک مثال است، برخی افراد بسیار بسیار سریع تر از چیزی که تصور می کنید مطالعه می کنند.

سرعت در مطالعه، شبیه سرعت در رانندگی است.باید در یک محدوده مناسب باشد. همانطور که در رانندگی باید سرعت را تا حدی بالا ببریم که سلامتی خود را به خطر نیاندازیم. در مطالعه نیز باید حواسمان باشد که به دریافت محتوا و درک معانی را نباید فدای سرعت زیاد کرد. همانطور که در یک سفر گاهی در پیچ و خم ها هستیم و باید سرعت را کم کنیم، و یا گاهی به خاطر لذت بردن از مسیر سرعت را کم میکنیم و گاهی همم در اتوبان های حوصله سر بر، صرفا برای رسیدن به مقصد می خواهیم با بیشترین سرعت برویم. در مطالعه نیز همین است. هر نوع کتاب و هر محتوایی سرعت مناسب خود را دارد. برای مثال در هنگامی که شما میخواهید داستانی را بخوانید و از تک تک واژگانش لذت ببرید و در فضای داستان غرق شوید، قطعا سریع خواندن نه تنها خوب نیست بلکه بد نیز هست. یا در مورد کتاب هایی که متن سختی دارند سریع خوانی امکان پذیر نیست و باید با دقت و اهسته به خواندن ادامه دهید. اما در مورد بسیاری از کتاب ها نیز باید سرعتمان را افزایش دهیم. چون سرعت کم مطالعه عاملی بر مطالعه نکردن می شود. پس حواستان باشد که با سرعت ایمن کتاب بخوانید. اما باید مهارت خواندن با سرعت بالا را فرا بگیرید.

آموزش های بسیاری برای سریع خوانی وجود دارد. کافی است در گوگل عبارت “چگونه سریعتر بخوانیم؟” را جستجو کنید. در میان همه راه ها بسیاری از موارد مشترک بوده اند که به طور خلاصه و ساده در ادامه به آن ها می پردازیم.

بی صدا بخوانید

بسیاری از ماها عادت داریم که کلمات را تلفظ کنیم و صدای آن هارا بشنویم.اگر نشونیم احساسی می کنیم که نمی توانیم متن را درک کنیم. حقیقت ماجرا این است که زبان یک ماهیچه است و سرعت آن بسیار کمتر از سرعت پردازش متن توسط ذهن شماست. در واقع خواندن و تلفظ کردن شبیه یک دست انداز بزرگ است که باید آن را حذف کنید. در صورتی کهبه بلند خوانی عادتی کرده باشید حذف آن ساده نیست اما کاری است که باید انجام دهید. سعی کنید تمرکز کنید و دیگر کلمات را نخوانید.

درونخوانی نکنید.

در واقع ما علاوه بر خواندن با صدای بلند، درون خودمان نیز کلمات را تک تک می خوانیم. اگر میخواهید یک سریع خوان باشید باید بدانید که این اتفاق نیز یک مانع بزرگ است. باید چسم شما لغات را مستقیم به مغزتان بفرستد نه چیز دیگری. شما وقتی دارید به اشکال هندسی نگاه می کنید؟ آیا برای تشخیص دادنن آن ها نیاز است که آن هارا درون خود بخوانید؟ مثلا در هنگامی که دارید به یک دایره نگاه می کنید،درون ذهن خود میگوید دایره؟خیر شما باید تمرین کنید و این اتفاق را حذف کنید. کلمات باید مستقیم توسط چشم ما به مغز فرستاده شود.
حذف این مرحله نیز چندان کار ساده ای نیست. اما با تکرار و تمرین می توانید به خوبی از پس آن بر آیید و به شدت سرعت خود را افزایش دهید. حالا شما شبیه یک اسکنر شده اید که می تواند یک صفحه را در چند ثانیه اسکن کند.

کلمات اضافی را حذف کن.

درک یک متن از مجموعه ی کلمات یک متن حاصل می شود نه تک تک کلمات متن. در برخی کتاب ها نویسنده شاید برخی کلمات را جهت بهتر کردن ساختار متن و یا شاید صرفا طولانی کردن متن آورده باشد. و بسیاری از متون هم چر هستند از کلمات هم معنی در کنار هم چیده شده اند(در همین متن آموزشی ما هم بار ها این اتفاق افتاده است). پس نیازی نیست که بخواهید همه ی تک تک کلمات را به ذهنتان بفرستید می توانید شبیه یک جای خالی از آن عبور کنید بدون آن که مشکلی در درک معانی به وجود آید. تشخیص این کلمات و نحوه حذف آن ها نیز فقط با تکرار و خواندن متن های زیاد است که به بخشی از مهارت های شما تبدیل می شود.

آشنایی قبلی با موضوع متن.

چرا خواندن یک کتاب،یا متنی که قبلا در مورد آن کتابی دیگر خوانده اید سریع تر و راحت تر است؟ به خاطر آشنایی. مثلا فکر کنید قرار است زندگینامه یک شخصیت معروف را بخوانید که از قبل در مورد آن اندک اطلاعاتی دارید و آن را مقایسه کنید با خواندن زندگی نامه ای با همان حجم از یک شخصیت ناشناس. آشنا بودن بسیار تاثیر گذار است. برخی کتاب ها در ابتدای هر فصل خلاصه ای از فصل می آورند که خواندن آن ها به شدت به شما در سریع خوانی کمک می کند. همچنین گاهی مرور کردن فهرست مطالب در کتاب، ساختاری کلی از کتاب را به شما نشان می دهد که درک مطالب را برای شما آسان و سرعت خواندن شمارا افزایش می دهد. افرادی نیز قبل از خواندن یک کتاب، خلاصه ای از کتاب را  در اینترنت می خوانند که می تواند راه بسیار خوبی برای سریع خوانی باشد.

با تمرکز بخوانید.

حتی اگر تمامی نکات قبلی را رعایت نکنید،فقط تمرکزتان را بالا ببرید، سرعت خواندنتان بسیار بالا می رود. چطور؟ به خواندن تک تک کلمات و دریافت معنی آن ها فقط توجه نکنید. اگر شما یک ساعت فرصت مطالعه داشته باشید و در در حین خواندن کتاب مثلا ۳ بار پیامک برای شما بیایید، احتمالا در بهترین حالت ۳ دقیقه فرصت را از دست می دهید. یا مثلا بسیاری از افراد به خاطر عدم تمرکز متن را گم می کنند. یا این که بخشی از متن را می خوانند و ناگهان متوجه می شوند که همزمان با خواندن به موضوعی دیگر فکر می کنند و اصلا متوجه نشده اند که چه خوانده اند و مجبور می شوند از اول بخوانند. اگر مجموع این حواس پرتی هارا جمع بزنیم مشاهده می کنیم که سرعت نهایی خواندن مارا به شدت کم کرده اند. سعی کنید با تمرکز کامل مطالعه کنید. عوامل چرتی حواس نظیر موبایل را از خود دور کنید. در سکوت کتاب بخوانید . متن را می توانید با انگشت خودتان یا یک نشانه گر دنبال کنید تا متن را گم نکنید و …. پس بهتر است هرچه می توانید انجام دهید که حواستان فقط به کتاب و متن باشد.

زیاد بخوانید

افراد کتاب خوان، حتی اگر تلاشی برای افزایش سرعت خود نکرده باشند، سرعت بیشتری نسبت به افرادی که کتاب نمی خوانند دارند. کتاب خواندن ذهن را تقویت می کند. پس خود کتاب خواندن هم یک تمرین مهم است. توقع نداشته باشید که اگر نکات بالا را در حین خواندن اول کتابتان انجام می دهید، سرعت بالایی کسب کنید اما با خواندن کتاب های بیشتر به مرور زمان سرعتتان بیشتر می شود. کتاب خواندن تمرینی برای بهتر کتاب خواندن است. و هدف اصلی نیز همین است. اگر با سرعت کمی کتاب می خوانید، سعی کنید مهارت سریع خوانی را کسب کنید و اگر تا به حال جز افرادی بوده اید که کتابخوان نبوده اند. همین امروز کتاب خواندن را شروع کنید. هیچ بهانه ای برای نخواندن کتاب وجود ندارد. اگر نمی دانید چه کتابی بخوانید،می توانید از کتاب های پیشنهادی مشترک استفاده کنید.

اخرین نوشته های وبلاگ

فهرست